» ÚVOD |  SLOŽENÍ TEAMU |  LOVECKÉ AKCE |  TROJJ BOJJ AKCE |  SBTC CZ AKCE |  VIDEOGALERIE LBT |  TREADMILL RACE |  NAŠI PSI |  NOVINKY |  STAF BULL SHOW |  F1-TUG OF WAR |  STATISTIKY |  NADAČNÍ AKCE |  MEDIÁLNÍ AKCE |  OSTATNÍ AKCE |  CHOVATELSKÉ AKCE |  BULL TRENINGY  |  KAMARÁDI L.B.T. |  ODKAZY
Jak se sportuje s ……….. STAFORDŠÍRSKÝ BULTERIÉR
Článek: Psí sporty 1/2011

Článek : originál verze

Úvod

Historie plemene


V Anglii je stafordšírský bullteriér (SBT) znám již 180 let. Ohledně vzniku plemene se uvádí několik verzí. W Juneman udává tři. První z nich je - je to přímý potomek Old English Bulldoga a různých teriérů. Psi vyrůstali v početných rodinách s mnoha dětmi v těsných malých bytech. pes si musel na živobytí vydělávat sám. Majitelé je používali na psí zápasy a na dávení krys v aréně. tito psi prosluli kuráží a houževnatostí a navzdory jejich zuřivosti v ringu byli výbornými společníky v domácnosti, zejména dětem. Nebylo nic neobvyklého, když zraněného psa z ringu vezli domů v kočárku s dítětem!
Čistokrevný chov se datuje od třicátých let minulého století. Uvedením v platnost parlamentem schváleným Zákonem o ochraně zvířat (Humane Act) roku 1835 byly psí zápasy postaveny mimo zákon. Skupina mužů z oblasti Staffordshire se snažila plemeno zachovat představováním psů na světových výstavách. Dne 25.5. 1935 byl v Old Gross Gun Hotelu Joe Mallena založen první klub s názvem The original Staffordshire Bullterrier Club. Na této schůzi byl schválen standart plemene a bylo rozhodnuto o jeho předložení Kennel Clubu k přijetí. Původní název klubu Kennel Club neuznal, a tak byl změněn na The Staffodshire Bull Terrier Club, který byl a je nazýván též "The Parent Club". Plemeno bylo oficiálně registrováno Kennel Clubem v roce 1935 a ještě téhož roku byla uspořádána první výstava věnovaná tomuto plemeni, která se konala v Cradley Heath na West Midlands. Zúčastnilo se jí 60 psů a fen. Plemeno dosáhlo statutu šampióna v roce 1938 v Birmingham National. První dva šampióni plemene byli Ch. Gentleman Jim a Ch. Lady Eve.


Vzhled/Standart/Povaha

Země původu je po přečtení historie plemene jasná, ale pro přesnost uvedeme, že se jedná o Velkou Británii.
Stafordi jsou pro svoji stavbu těla považováni za psí kulturisty, gladiátory. Jsou dobře stavění, svalnatí s dobrým pohybem. Tělesné proporce by měly být vyvážené (poměr váha x výška), ale i dnes jsou patrné rozdíly mezi „bulldočím“ a „terrierským“ typem. Mnoho chovatelů se snaží o sjednocení obou typů. Standard uvádí výšku 35,5-40,5 cm a váhu u psů 12,5-17,5kg a u fen 11,0-15,5kg (?!). Tyto hodnoty jsou dnes často překračovány. Mnoho jedinců se spíše blíží „starému“ standardu, který platil do roku 1948. Ten uváděl výšku 39-45,7cm.
Při prvním pohledu na staforda nás nejspíše zaujme jeho do široka otevřená, „smějící se“ krátká silná morda, ze které vystupují silné lícní svaly. Hlava je široká se silnými čelistmi, pysky má staford pevné (na rozdíl od molossů, tudíž neslintá). Zuby se ve skusu lehce překrývají a tvoří tzv. nůžkový skus. Čenich je krátký a černě zbarvený. Oči tmavé, hledící přímo vpřed. Ideální uši jsou růžicově složené, přípustné jsou i uši poloklopené.
Tělo je silně osvaleno. Hřbet při pohledu z boku rovný, silný. Hrudník je široký, hluboký, dobře osvalený, končetiny silné a poměrně daleko od sebe. Zadní končetiny v postoji rovnoběžné a také dobře osvalené. Ocas je nízko nasazený, zužující se, tvarem připomínající táhlo staré pumpy.
Přípustné barevné variace u SBT jsou: černá, červená, hnědá (s žíháním) a dnes moderní modrá. Tyto barvy mohou být v kombinaci s bílou nebo s žíháním. Standardní je i čistě bílý SBT. U bílých jedinců se často vyskytuje tzv. „grošování“.
Nežádoucí je zbarvení black´n´tan (černá s tříslovou, jako např.rotvajler),játrové a tricolorní (kombinace černé, tříslové a bílé-standartní zbarvení vyskytující se u anglických bullteriérů). Takto zbarvení jedinci by měli být vyřazeni z chovu.
SBT je povahově jedinečné plemeno. Vyznačuje se obrovskou láskou a oddaností k lidem, především k dětem. Vůči lidem naprosto spolehlivý. Je inteligentní a houževnatý. Obvykle se dobře snáší se psy a ostatními zvířaty, ale záleží na konkrétním jedinci, jeho socializaci a výchově.
Nyní už byste měli „stafbully“ mezi ostatními plemeny poznat, jako nápověda Vám může posloužit i to, že se vyznačují vydáváním specifických zvuků, které připomíná kvákání žab.


Sport

Sportovní kynologie

Pro veškeré odvětví sportů jsou základní kameny

Cviky základní poslušnosti

Myslím si, že stafík je poměrně dobře cvičitelné plemeno s výbornou povahou, motivací a navíc dobře fyzicky vybaven. Nesnáší přehnaný nátlak. Lépe než silou si ho získáte dobrým slovem. Je vnímavý , rychle se učící a poměrně dobře si pamatuje. Dá se tedy říci, že s cviky základní ovladatelnosti nemá sebemenší problém a nebojím se tvrdit , že tuto kapitolu základů poslušnosti, by měl každý jedinec tohoto plemene zvládnout. Dnes máme spoustu kynologických řádů podle kterých může SBT skládat různé druhy a úrovně zkoušek ( závodů ) ZOP,ZZO, ZM, BH……... A s radostí musím oznámit, že tento stupeň úspěšně složilo mnoho stafordšírských bulteriérů a mnohdy se jednalo o medailové pozice.
Speciální cviky

Pokud budeme pokračovat dále dostaneme se od základní poslušnosti ke cvikům náročnějším a tím jsou cviky speciální, pachové práce, stopy ap. I zde stafík pokračuje v poměrně dobrém tempu. Stopy ho baví zvládá je na můj vkus docela rychle a dobře ( někdy jim je vyčítáno , že SBT nepracují s nízkým nosem , vzhledem k té kohoutkové výšce 40cm a polní jetel 20cm , těžko se rozeznává zda se jedná o nos nízký  ) rozlišování předmětů ani cviky ve skupinách ho při správném vedení a socializaci s ostatními psy nevyvedou z míry. Naopak s neustále přibývající složitostí cviků jako by SBT nabíral na výkonnosti a svůj temperament s každou úrovní zvedal. Proto je zapotřebí tuto nezměrnou houževnatost, mít pod kontrolou a stafíka umět správně usměrnit, aby se tak nedopouštěl při skládání zkoušek / závodů prvního stupně ZPU1, ZMP1, OB1 zbytečných chyb pramenících z jeho elánu. I na této úrovni jsou stafíci velmi úspěšní a konkurenčně schopní ostatním plemenům. Jedním z nich je bezpochyby pes Adam ze Smiřické Zahrady, pes má za sebou mnoho zkoušek z výkonu a neméně závodů, kde vždy skončil na „bedně“


Obrany

V prvé řadě, než začneme rozepisovat jak je na tom malý kulturista při provádění obran, bylo by vhodné podotknout, že to není klasický hlídací, štěkající pes a ani nácvik těchto dovedností zněj neudělají lovce pošťáků. Obrany bere pouze jako jeden ze sportů do kterých jako vždy položí úplně všechno. Opět zde pracuje s velkou chutí a efektem. Jeho lety na rukáv vypadají mnohdy velmi akrobaticky. Nechybí mu dobrý plný zákus, který leckdy postrádá pouštěčku , kterou vyřeší trpělivý trening .
Pokud se však chystáte splnit zkoušky druhého stupně ZPU2 ( nejnáročnější zkouška kterou lze ve sportovní kynologii s SBT složit ) je zapotřebí se stafíkem opravdu hodně pracovat. Chuť do práce tu stafík určitě má . Jako první SBT v ČR dne 13.4.2002 tuto zkoušku splnil Ballad Rock Daffodil Yellow s 258 body , druhý v pořadí následoval 8.11.2003 pes Collin Fransimo Bohemia / 251 bodů a třetí poslední pes 12.6.2005 Randal Hanvoj s 221 body. Jedinou fenkou která tuto zkoušku absolvovala je Angelina Wizard Bull 248 bodů / 29.5.2010 . Všichni tito psi se účastnili spousty závodů a většinou se jednalo o velmi dobré výsledky a to nejen na úrovni zkušebních řádů , které může SBT oficiálně skládat. Jednalo se i o závody dle vyšších řádů jako je např. ZVV1 a ani zde neudělali ostudu, i když třeba nestáli na bedně, vždy statečně presentovali plemeno SBT.


Obedience

V zahraničí SBT obedienci úspěšně cvičí již řadu let , dle jednotlivých tříd a velmi často se umisťují na předních místech. Je pro ně ideálním sportem především proto, že stafík se při cvičení snaží zavděčit a pracuje pro svého pána. Při správném vedení ho nezajímají psi okolo, nevadí mu přihlížející diváci. Naopak mnoho stafíků je rádo, když se na ně někdo dívá a podávají ještě lepší výkon. Mají radost z toho že se jim pán věnuje a ostatní je obdivují. Metodika výcviku obedience je stafíčkově povaze také bližší než klasický dril, který je bohužel dodnes běžný na některých cvičištích. Většina uznávaných instruktorů obedience pracuje především s pozitivním motivováním psa. Mně osobně se na obedienci líbí i to , že mezi cviky je dost prostoru pro pochvalu psa , což si myslím stafík obzvlášť ocení.Průkopnici obedience v ČR jsou Barrita Macy Gray a bezesporu Angelina Wizard Bull, která je určitě nejuniverzálnější a nejúspěšnější fenkou ve všech sportovních odvětvích, které se dají s SBT provozovat.

Angelina Wizard Bull / Kristyna Masilková

Koukala jsem na výsledky mé fenky Sofie, chtěla jsem to nějakým způsobem shrnout a ono se to shrnout moc nedá, má široký záběr od závodu podle NZR malých plemen, potom obranář, sranda závody, OB u nás i v Rakousku, Staffbull show, jednou byla dokonce první na neoficiálních závodech agility. Ne vždy byla na bedně, ale zvládla se poprat s velmi silnou konkurenci. Myslím, že se jedná o nejvšestanější SBT v ČR (sport. kynologie - malá plemena i obrany, obedience, silové sporty, agility, coursing, canisterapie - všemu jsme se chvilku věnovaly a všechno jí šlo).Jen zkusím zmínit ty kterých si vážím nejvíce:2x Absolutni vitez StaffBullShow (BEST OF BEST)
2x Absolutní vítěz plemene na závodě malých plemen v Chlumci (ZMP1, ZMP2) 5x Vítěz závodů šikovnosti, 100 b. obrana zkouška IPO-V,
98 b. obrana zkouška ZPU2, 95 b. speciální cviky - závod podle ZMP2


Bull sporty

V následující kapitole bych Vám chtěl přiblížit odvětví sportů, které má v dnešní době taky své pevné místo v srdcích sportujících staffbulíků a tím jsou trefně nazvané bull sporty, soutěže tohoto typu jsou speciálně pořádány jen pro toto plemeno. Jedinou organizací vlastnící řád pro tento druh sportů je Staffbullshow/luckybullteam.
Jednou z disciplín je Monkey track nebo chcete-li překážková dráha, psi zde společně z handlerem ( jsou spojeni vodítkem ) max. na 300 m dráze zdolávají celou řadu překážek. Představte si tělocvik na letním táboře jak kličkujete slalomem, prolézáte tunelem a to vše společně se psem, tak bych ve stručnosti popsal tuto disciplínu a jak si stafíci vedou, myslím , že jsou to poměrně dobří razantní běžci s velkou chutí do překonávání překážek, akorát se trochu potýkají s výškovou bariérou. Pokud jsou však překážky , které jsou fyzicky schopni zdolat, nemají s tím problém. A pokud ano vyřeší to po svém přelezou, vyšplhají, podlezou a nebo prostě překážku zlikvidují. Rozhodně to nevzdají a překážku vždy dokončí .

Collin Fransimo Bohemia/ Daniel Žďárský

Tak jako při jednom z treningu. Fenka SBT měla za úkol skočit překážku, výška byla zřejmě zvolena příliš vysoko. Následoval mocný rozběh a vší silou hurá do překážky poslední dvě prkénka prostě přerazila, doskočila, zavrtěla ocáskem a čekala na odměnu za splněný povel.

Dalším sportem z tohoto odvětví je Weight pull sprint-pneu, je to sport, kde stafík uplatňuje to, co má právem napsáno ve svém standartu svaly a dobrý pohyb. Kde jinde může tyto dvě vlastnosti propojit nejlépe než při tahu břemene na čas. Jednou větou sport šitý na míru pro malého gladiátora. Tím je jasně řečeno že většina SBT s touto disciplínou nemá problém a celá řada stafíku tento sport ráda provozuje.
Posledním sportem kapitoly je Tug of war ojedinělá soutěž v přetahování mezi dvěma psy. I zde nejlépe vynikne přirozenost povahy SBT. Kdy něco kousat držet, trhat, tahat se s druhým psem o hadr atp. je pro tyto psy z 99% naprostou přirozeností. Většina stafíku se přetahuje s velkou chutí a vysokým nasazením.
Je v celku jasné , že i zde jsou psi s velkými výkonnostními rozdíly, ne všichni jsou rození univerzálové, jeden se lépe přetahuje, druhý naopak výborně sprintuje, ale vcelku jsou to sporty , které stafík určitě ocení. Prvním stafím silákem , který se postaral o rozvoj těchto sportů v řadách stafordšírského bulteriéra v ČR byl Collin Fransimo Bohemia , pak následovali další a další ………. Dnes se dle mého názoru jedná o sportovní odvětví ve kterém se SBT cítí jako ryba ve vodě.

Dále do této sekce sportů které lze s SBT provádět můžeme zařadit: Wall Climbing ( šplh po kolmé stěně na peška ) High Jump ( výskok na peška ) Weight pull ( tahání těžkého břemene ) tyto sporty jsou z hlediska fyzických propozic pro Stafíka poněkud méně přijatelné , proto provozování těchto sportu z řad SBT jsou spíše raritní záležitostí a příjemnou presentací plemene.


Agility

Agility je určitá obdoba Monkey tracku nebo chcete-li Monkey track obdoba Agility. Opět se zde jedná o překonávání překážek na čas pokud možno bezchybně ( bez trestných bodů ) a co nejrychleji s tím rozdílem , že pes pracuje samostatně. Jak jsem již zmínil určitě je stafík dobrý běžec, ani překážek se nebojí , ale v konkurenci agilitových specialistů se mě jeho výkonnost trošku vytrácí. Tím rozhodně nechci snižovat jeho kvalitu překážkového běžce. Určitě to, co nemá v rychlosti, dožene srdíčkem. Ovšem i v této sportovní branži najdeme SBT , kteří se aktivně tomuto sportu věnují jedním z nich je
Conny z Břidlického vrchu a rozhodně není sám.


Coursing

Rád bych Vám touto cestou přiblížil SBT versus coursing. Aby se mohl pes zúčastňovat oficiálních dostihů, musí nejprve získat tzv. coursingovou licenci. Pro udělení licence je nutné absolvovat jeden sólo běh a dva běhy společné, ve kterých pes prokáže zájem o návnadu. A to, že se mohou coursingu v ČR účastnit všechna plemena, je vlastně i důvod, proč čtete tyto řádky – neboť i stafbulíci mají již své zástupce mezi plemeny startujícími na coursingových drahách. Prvním SBT, který v ČR získal coursingovou licenci, je fenka Bellinde Black Fransimo Bohemia – Jany Schnabelové, která běhá dostihy od roku 2003 a je známa svými výbornými „brassoky“( vrhnutí se na návnadu tak, že při tom pes ztratí rovnováhu ) a chytáním návnady již v průběhu dostihu. Jako druhý SBT, který získal coursingovou licenci je fenka Asccony Leone West Palami, která si vyběhala licenci v létě 2004. Obě fenky jsou do coursingu navýsost zapálené, což je vidět (zejména slyšet) před jejich vypuštěním na dráhu. Značně hlasité skřehotání nenechává nikoho na pochybách, kdože je to zrovna na startu. Jsem moc rád, že zájem již projevili i další majitelé stafíků. Dá se říci že v dnešní době je tento sport u stafíků velmi oblíbený a běžně je na coursingových drahách vídáme.


Záchranařina

V záchranařině se hodí SBT převážně na sutiny, popřípadě vodu i když to jsou spíše výjimky potvrzující pravidlo. Plochy neuběhá, na lavinách by mu byla zima. Na sutinách jsou SBT super . U nás v Záchranné brigádě kynologů Praha jsou dva SBT. V roce 2004 se dokonce mistrem světa na sutinách stal stafordšírský bulteriér. Jediné co se musí trošku krotit je jejich touha hledat, protože by se uhnali do padnutí, což je jejich přirozená vlastnost být nadmíru hyperaktivní u provozování jakékoliv dovednosti. Výraznými SBT na poli záchranářském jsou Ell Rose z Brixiho Dvora a Bender z Aggami , kteří se můžou pochlubit spoustou zkoušek z výkonu a neméně bohatou praxí z terénu a závodů.

Bender z Aggami / Adam Holeksa

Jinak úspěchy: desítka zkoušek z výkonu ( převážně záchranářských), canisterapeutické zkoušky (99b. ze 100b.), od roku 2008 členství v Záchranné brigádě kynologů ČR, v roce 2008- titul nejlepší pracovní pes klubu SBT a další- přiznaný titul pracovní šampion klubu 2009. Pak už takové ty menší úspěchy- závody záchranných psů, APBT show, SBT show......


Lovecká upotřebitelnost

Pokud bych měl ve stručnosti popsat několik základní aspektů lovecké upotřebitelnosti, které se nejvíce u loveckých teriéru preferují. A konkretizovat je na plemeno stafordšírský bulteriér, pak bych to popsal následovně.
Hlášení ( štěkot psa při pronásledování zvěře, na stopě, při dohledávce aj.) ve většině případů je němý,
na což mají teriéři nárok.

Chili Pepper Wizard Bull / Mgr.Rudolf Slaba

Ale už mě několikrát má fenka mile překvapila. Nedávno stavěla postřelenou laň v říčce a hlášením mě přivolala z velké dálky.Jindy zase vyštěkávala na viděnou tlupu divočáků v houštině, ale jsou to spíše ojedinělé případy. Někdy ji beru i na posed a to na blížící se zvěř upozorňuje nenápadným vrčením.

Nos ( kvalita čuchu , způsob vypracování stopy ) výška práce dle potřeby, situace a podmínek, jsou SBT kteří mají složené FPr1,FPr2 a stopy na všech loveckých zkouškách většinou ve známce 4.

Teď ji ale používám hodně jako honiče, což my bohužel nejde moc dohromady i s "barvářskou" prací po ráně... ( barva v mysliveckém názvosloví znamená krev ) Volně přeloženo nelze u psa dosti dobře kombinovat funkci honiče , který má za úkol vytrvale pronásledovat živou zvěř , popřípadě nahnat směrem k lovci. A nebo naopak dohledávat postřelenou nebo zhaslou ( již mrtvou ) zvěř. Pes se tak dostává do situace kdy musí rozeznávat dvě pachové práce. Jedna je sledování živé zvěře a v druhém případě dosled zvěře zhaslé. Pokud se stane, že pes sleduje pobarvenou stopu a překříží mu jí stopa čerstvá nesmí přerušit pachovou práci na barvě a pokračovat na stopě jiné.

Drobná zvěř stafíka moc nezajímá většinou pes králíka/zajíce prožene, bažanta vypíchne, ale nijak se k tomu dále nevedou – max. z důvodu splnění zkoušky v kterých je zahrnuto slídění ( nebo chcete-li revírování , průzkum terénu ) - priorita je pro SBT spárkatá ( jedná se o kopytníky, prasata, jelení, srnčí atp.).
Nahánění má vynikající - pracuje daleko, vytrvale, samostatně nebo se smečkou a v rozumné době se i vrací. Škoda jen, že moc nehlásí ( je tichý, neštěká při pronásledování zvěře ) ale vše se dá vyřešit pořízením GPS, máte tak dokonalý přehled.
Co se týče reakce na střelbu s tou je to u stafíka mnohdy problém, nejenom v lovecké kynologii , ale dosti často se s tím potýkají SBT i při služebního výcviku. Pilným treningem se s tím dá vypořádat.
Obecně lze na závěr říci, že SBT není běžný lovecký pes, ale neznamená to, že by pracoval špatně. Musíte mít štěstí na jedince s pracovními geny (což se z hlediska chovu čistě exteriérového plemene dopředu těžko ověřuje) věnovat výcviku dost času a dát psovi hodně příležitostí , pak jsou výsledky dle mé názoru velmi dobré.


Canisterapie

Často se veřejnost ptá jak je možné, že toto tkz. bojového plemene může provozovat canisterapii. Odpověď je snadná. Jak už bylo zmíněno v kapitole historie. Toto plemeno má přirozenou vlastnost milovat lidi, děti bez ohledu na to kolik v ringu kdysi zadávilo krys a tento povahový rys se úspěšně více než u kteréhokoliv jiného plemene daří přenášet z daleké minulosti až do současnosti.

Ellias z Hanvoj / Jiřina Volšická

Prvním impulsem jak využít SBT v canisterapii, který tuto myšlenku plně podpořil, byla naše fenka Wendi kterou jsme hospitalizovali na fakultní klinice v Brně . Starali se o ní přední odborníci a při jejím odchodu z kliniky se s ní přišli rozloučit všichni lékaři a další personál. Určitě jsme zvyklí , že se veterinární lékaři chovají ke svým pacientům vlídně. Ovšem tolik kladných emocí, které vzbudila fena u profesionálů jsme nečekali. Byl to právě ten první impuls k rozhodnutí využívat plemeno v Canisterapii. Spojily jsme se s Canisterapeutickou společností , následně byli pozváni na testování psů.

Dne 26.9.1998 jako první z plemene stafordšírský bulteriér splnila povahové testy canisterapeutického psa v ČR fena Ellias Hanvoj narozena 27.10.1995 ( dodnes žijící legenda canisterapie ) a její dcera Gaia z Roztyl, později pak i Asun z Roztyl. Po složení testů feny ihned začaly s praxí v domovech pro seniory…………..Časem složili testy i další jedinci a dnes se plemeno v canisterapii využívá naprosto běžně.


Dogfrisbee

Dogfrisbee je týmová hra a především skvělá zábava pro psa i pánečka. Stafbulík se velmi snadno zblázní do jakékoliv aktivity se svým pánem. Navíc má velmi často skvělý drive a spíše se musí brzdit, než do něčeho postrkovat. SBT při dogfrisbee vypadá velmi dobře. Prostě malý, perfektně osvalený a věčně vysmátý pes schopný jákékoliv "akrobatické polohy". Skvělé osvalení, pevné vazy a šlachy jsou velikou výhodou ve sportu plném náročných skoků. Nevýhodou je velká spotřeba (i super odolných) disků. Stafbulík se musí při dogfrisbee také hodně hlídat, ztrácí pud sebezáchovy a na place klidně nechá duši. Od toho je tam páneček, aby to společně ve zdraví zvládli. Stafbulík také velmi často nemusí stíhat extrémní rychlosti, ale to není důvod aby se stranil této skvělé show. Jediný kdo se se stafbulíkem dofrisbee věnuje více než jenom jako dobré zábavě, ale věřím že u toho dlouho nezůstane, je Martin Motrinec a jeho SBT Baldrick z Aggami


Zdraví

Z hlediska zdraví se Stafordšírský bulteriér jeví jako zdravé plemeno bez vážnějších dědičných chorob. Nicméně ani tomuto plemenu se nevyhnula v ČR vlna popularity a stou přicházejí i dědičné choroby . Jednou z nemocí o které se v českém chovu začalo mluvit je L-2-HGA (L-2-hydroxyglutarová acidurie) jedná se o neurome-tabolické onemocnění, pro něž jsou typické zvýšené hladiny L-2-hydroxyglutarové kyseliny v moči, plazmě a mozkomíšním moku. L-2-hydroxyglutarát je normálně metabolizován na a-ketoglutarát, ale u postižených psů tomu tak není a hromadí se v těle s ničivými výsledky. L-2-HGA postihuje centrální nervovou soustavu, přičemž klinické příznaky se obvykle objeví ve věku 6 měsíců až jeden rok (mohou se však objevit později). Symptomy zahrnují epileptické záchvaty, „vratkou“ chůzi, třes, svalovou ztuhlost v důsledku námahy nebo rozrušení a změněné chování.
A druhé neméně diskutované onemocnění se nazývá HC ( Dědičná katarakta )
Dědičná katarakta u stafordšírského bulteriéra byla poprvé ve Velké Británii zaznamenána v roce 1976. Tato nemoc není vrozená, takže štěňata se rodí s normálními očima, ale katarakta se začne objevovat ve stáří několika týdnů až měsíců a ve věku 2 až 3 let přechází do úplného zákalu. Tato katarakta je vždy bilaterální, v obou očích symetrická a postupuje do úplného zákalu s následnou slepotou.
Naštěstí zůstalo jen u diskuzí a vše vyřešila prevence v podobě testů pro všechny chovné psi.
Další problémy, které se týkají Sbt nejsou nijak specifické pro dané plemeno. Jedná se spíše o problémy s kterými se více či méně potýkají i jiné chovatelské kluby. Jako je např: demodikoza, postavení zubů, kryptorchismus atp.
Možná bych ještě zmínil problémy s pohybovým aparátem, abych byl přesnější mám na mysli mechanické postižení končetin při nadměrném zatěžování. Rád bych zdůraznil aby se této části těla věnovala zvýšena pozornost, při provozování jakékoliv sportovní dovednosti, především pak ve štěněčím věku. Někdy méně znamená více u stafbulla dvojnásob , protože on Vám nikdy neřekne mám dost, noha bolí. Pokud toto podceníte můžou Vás čekat nepříjemná vleklá až chronická onemocnění.

„ROCKY“Ballad Rock Daffodil Yellow / Lenka Lysá

Narozen 27.3.1999od té doby absolvoval 21 ZÁVODŮ PODLE ZOP, ZPU1, ZZO, ZM, ZVV1, ZMP1 7x1., 6x2., 4x3., 1x6., 1x10., 1x12. 1x 1. místo v soutěži družstev 2x celkový vítěz závodu, 1xnejlepší SBT, několikrát nejlepší obrana nebo poslušnost SBT CUP 3x1. místo, 2xcelkový vítěz(není započítáno do výše uvedených výsledků) Soutěžil téměř do 10 let. Těší se dobrému zdraví, i když se pohybuje trošku ztuha, nemusí užívat žádné léky a s veterinářem se potkává jen při očkování. Stále může vystavovat na odiv své skvěle vypracované svaly


Závěr

Co říci závěrem o našem „malém velkém psíkovy“. Když pominu jeho nadměrnou hyperaktivitu , je pravda že to je něco bez čeho si stafíka dost dobře nedokážu představit. Jeví se mě SBT jako dobrý partner pro všechny druhy sportu o kterých jsme v tomto článku psali. Je mu úplně jedno jestli to budete brát vážně a sbírat tituly, nebo se jen tak dobře bavit při procházce v parku. Věřte, že stafík žádnou legraci nezkazí.

Podívá se na Vás, ze široka rozevře tlamu, bude vypadat jako by se smál , zakváká jako žába, protáhne své vypracované tělo a Vám nezbývá než hurá do toho ………………Sportu zdar …………………..Napsal : Daniel Žďárský

Legendy SBT

Adam ze Smiřické Zahrady - 9.9.1999
ZZO, ZMMP, ZMP1, ZOP, ZPU1, BH - závody dle uvedených řádů
Angelina Wizard Bull - 22.11.2004 ( 1 SBT/fena v ČR ZPU2 29.5.2010 )
ZOP, ZPU1, ZPU2 ( 241 bodů ) BH, IPO-V, ZZO, ZM, ZMP1, OB1, OB2, GH1, Zkouška canisterapeutického psa
Bull sporty dle řádu LBT – MT/2x1.místo, WPS/ 4x1.místo, 1x3.místo, TOW/ 1x 2.místo, 1x3.místo
- THE BEST LBT – 2009/2010
- závody dle uvedených řádů
Asccony Leone West Palami - 9.8.2000
ZOP, ZZO, V Z2, RH-E, OB-Z, coursingová licence – závody dle uvedených řádů
Bull sporty dle řádu LBT – WPS/ 1x1.místo,1x3.místo, TOW/ 1x1.místo
- THE BEST LBT 2005
Ballad Rock Daffodil Yellow - 27.3.1999 ( 1 SBT/pes v ČR ZPU2 13.4.2002 )
ZMMP, ZMP1, ZZO, BH, ZOP, ZPU1, ZPU2 / 13.4.2002 ( 258 ) + závody dle uvedených řádů + dle ZVV1
Bender z Aggami - 14.8.2006
ZOP, ZZO, ZZZ, ZPU1, RH-E, ZZP1, BH, Zkouška canisterapeutického psa + závody záchranných psů
Bull sporty dle řádu LBT – MT/ 2x2.místo
Bull sporty dle pravidel APBT – WPS/ 2x2.místo, 1x3.místo
Ell Rose z Brixiho Dvora - 29.9.2003
ZZZ, VZ2, ZZP-N, ZZP2, ZZP1, ZPJ + závody záchranných psů
Chili Pepper Wizard Bull - 22.10.2008
ZOP, ZZO, ZV, FPr1, FPr2, BZH, BZ, LZ - lovecké upotřebení
Randal Hanvoj - 9.8.2000
ZZO, ZM, BH, ZOP, ZPU1, ZPU2 / 12.6.2005 ( 221 ) Zkouška canisterapeutického psa + závody dle uvedených řádů
Villi Victor Fransimo Bohemia - 16.3.2006
ZOP, ZZO, BH, ZV, LZ, BZ - lovecké upotřebení
Conny z Břidlického vrchu - 9.5.2004
ZZO, ZOP, VZ1, ZPU1, MA1, MA2, coursingová licence
Collin Fransimo Bohemia - 1.8.2001 – 20.7.2006
ZOP, ZPU1, ZPU2 / 8.11.2003 ( 251 ) + závody dle uvedených řádů + dle ZVV1
Bull sporty dle řádu LBT – MT/ 1x1.místo,2x3.místo, WPS/ 2x1.místo, 2x2.místo, 1x3.místo, TOW/ 1x3.místo,
- THE BEST LBT 2006
Bull sporty dle pravidel APBT - WPS/ 1x1.místo, 2x2.místo, 1x3.místo