» ÚVOD |  SLOŽENÍ TEAMU |  LOVECKÉ AKCE |  SBTC CZ AKCE |  NAŠI PSI |  NOVINKY |  STAF BULL SHOW |  F1-TUG OF WAR |  STATISTIKY |  NADAČNÍ AKCE |  MEDIÁLNÍ AKCE |  TRENING AKCE |  CHOVATELSKÉ AKCE |  BULL TRENINGY  |  KAMARÁDI L.B.T. |  ODKAZY
Recenze kniha

Bulteriéři

Autor : Martin Říha


Autorem knihy jsem byl požádán k napsání recenze ke knížce bulteriéři. Je to pro mě naprosto nová zkušenost, myslím tím co se psaní kritiky týče. Není mým zvykem psát a hodnotit jiné aktivity jiných lidí a jejich výtvory ať už se jedná o akce , výstavy psů aj. Mám za to, že mě veřejně nepřísluší něco někomu vytýkat, kritizovat , rozmazávat na různých sociálních sítích. Co bylo, je, nebo bude dobře a nebo zase naopak špatně, každého věc. I když je fakt, že taková je doba a lidi to tak mají rádi. Chtějí znát názory druhých, chtějí být chváleni a nebo naopak se baví rozebíráním a hodnocením toho nebo onoho, jak se to povedlo a nebo nepovedlo a tak dále bych mohl pokračovat. Já preferuji osobní kontakt, pokud někomu chci něco sdělit většinou nemám problém mu to říci osobně. Pokud něco hodnotím , většinou se to týká mých vlastních aktivit, mých psů. Tam se nebojím veřejně poukázat na chybky a samozřejmě rád i pochválím, pokud se třeba některému z mých psů v dané sezoně dařilo.Myslím , že každý do té své věci kus něčeho vložil, obětoval čas, píli, práci, zkušenosti, vědomosti a třeba i nemalý kapitál, proto si myslím není správné cokoliv nějakým způsobem hanit, neříkám ovšem o dané věci komunikovat.
Dobře ale k věci i Martin Říha do té své aktivity v podobě knihy, kterou vyprodukoval jistě vložil výše zmiňované atributy. Je tedy jasné, že už za to mu já jako kritik uděluji jedno výrazné a základní plus. Když přejdu k samotné knize jako takové podívám se na její design, to je první co asi většina z nás hodnotí. V celku slušně provedený obal knihy i trefně zvolený formát, trochu mě zklamala kvalita vnitřních listů, abych pravdu řekl očekával jsem křídový lesklý materiál, ale ten se nekonal, posléze jsem usoudil, že by to vzhledem k cenové dostupnosti knihy bylo nefér a asi bychom se nebavili o částce 390 ,- , která se tím pádem stává přijatelnou pro široké spektrum kynologické veřejnosti. A tak bych hodnotil i její textovou část, kniha nepřináší co do podrobných informací z již známých témat , jako je např. historie, výcvik , chov apod. zásadně nic nového, co již nebylo publikovaných v jiných odborných titulech. Zase na druhou stranu je tam dost věcí, které by čtenáře mohli zaujmout. Autor se například pustil do zajímavého vyprávění o bullech formou třídění rasu, tak jak se vyskytují a jsou chovány v jednotlivých zemích v současné době. Což je pro mě zajímavý aspekt. Líbí se mě pojetí jakým je presentována kapitola aktivity s bully, myslím že v tomhle směru toho moc napsáno nebylo, aspoň co se knižní formy týče, v odborných časopisech nepochybuji.
Ale o tom tu řeč není, bavíme se o knize Bulteriéři autorem knihy je Martin Říha a jeho kniha je tu , je napsána a to je fakt který mu už nikdo neodpáře. Tak jak jí napsal asi nejlépe může posoudit sám čtenář, já jí posoudil takto. Kniha je krásným shrnutím a ucelením všeho zásadního co se momentálně bulterierů týká a navíc se spoustou krásných fotografií. Kterých je v knize opravdu hodně. Autorovo pojetí je zároveň velmi trendy tak aby se čtenář nemohl pohoršit nad jeho výkladem jakým se snaží p.Říha plemena a celou knihu presentovat , ale zároveň se nebojí dotknout ožehavých témat s kterými jsou tato plemena neodmyslitelně spojena a snaží se je vyobrazit svým psaným slovem taková jaká opravdu byla, jsou a doufejme že i zůstanou ……………………………………………………….
Nicméně mohu vřele doporučit pro začínající bulíkáře , ale věřím že nejen pro ty, se jistě tato kniha stane příjemným zdrojem informací o těchto psech.


Z pěti hvězdiček dávám * * * *

Recenze : Daniel Žďárský


www.bulterieri.eu/